محافظت محل اتصال سیم وکابل زیرزمینی

محافظت محل اتصال سیم وکابل زیرزمینی

 

download (10)اسپلایس برای محافظت از محل اتصال سیم و کابل ‌زیر زمینی استفاده می‌شود تا اگر تجهیزات حفاری  به سیم و کابل برخورد کرد صدمه ای به آن وارد نکند . اسپلایس‌ها اندازه‌های مختلفی دارند باید هنگام خرید مراقب باشید اندازه‌ای را که مناسب کار شماست انتخاب کنید.

در اسپلایس از وسیله‌ای به نام اسپلایس کیت استفاده می‌شود. برخی از کیت‌ها از شیرینک حرارتی بهره می‌گیرند که در پایان کار اسپلایس را می‌پوشاند؛ نوع دیگری از کیت وجود دارد که با نام کیت قالبی شناخته می‌شود و دارای یک سیلر سیلیکونی است و پس از اتمام اتصالات اسپلایس روی کار را مهر و موم می‌کند. در هر دو روش اسپلایس ضد آب می‌شود

برای شروع به‌کار باید برق قطع شود و برای اطمینان از یک ولت متر استفاده کنید. جایی از سیم و کابل را که نیاز به اسپلایس دارد مشخص کنید و آن قسمت را ببرید. برای برقراری اتصال، به دو سر سیم و کابل هم نیاز دارید. شاید نقطه‌ی آسیب‌دیده بزرگ باشد، به طوری که پس از بریدن آن، دو سر سیم دیگر به هم نرسند؛ در این صورت باید یک تکه سیم به آن اضافه کنید و در این حالت به دو اسپلایس کیت نیاز خواهید داشت.

سیم را به اندازه‌ی 13 میلی‌متر لخت کنید. این کار را برای هر دو سر اسپلایس هم انجام دهید. طول آن می‌تواند بر اساس نوع اسپلایسی که استفاده می‌کنید متغیر باشد. دستورالعمل‌های اسپلایس کیت را با دقت بخوانید.

روکش شیرینک حرارتی را روی سیم بکشید. آن را کمی دورتر سر دهید تا مزاحم کار شما نباشد. فراموش نکنید که روکش شیرینک حرارتی را قبل از بستن اتصال بر روی سیم قرار دهید. اما اگر از کیت اسپلایس قالبی استفاده می‌کنید انجام این مرحله لازم نیست.

یک سر سیم را به داخل اسپلایس ببرید و پیچ آن را سفت کنید تا سیم را محکم بگیرد و  از اسپلایس در نیاید. در برخی از اسپلایس‌ها از پیچ استاندارد  و در برخی دیگر از پیچ شش گوش استفاده می‌شود.

شیرینک حرارتی را روی اسپلایس بکشید. با استفاده از منبع گرمایی پوشش را با اندازه‌ی مناسب شیرینک کنید. پوشش را بیش از حد گرم نکنید. مطمئن شوید که پوشش دور سیم را به طور کامل می‌گیرد. باید به دورتادور سیم در دو سمت اسپلایس نگاه کنید. اگر از اسپلایس قالبی استفاده کرده‌اید، مطمئن شوید که سیلیکون سرهای سیم را پوشانده و از جایی که عایق سیم شروع می‌شود گذشته است.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *