اخطار به جایگزینی آلومینیوم در سیم

328-web

به گزارش روابط عمومی هادی نور، در سال های اخیر به علت اینکه در بازاراهای جهانی قیمت مس افزایش بسیاری پیدا کرده است، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سیم و کابل به دنبال جایگزین کردن آلومینیوم با مس رفته اند.

علیرغم صرفه قیمتی این انتخاب در سیستم های انتقال و توزیع نیروی برق، باید هشدار داد که این انتخاب در مصارف عمومی و سیم کشی های داخلی مخصوصا در هادی های افشان و مقاطع کوچک سبب بروز اشکالات فنی عدیده ای می شود.

مشاهدات ما نشان میدهد که اخیرا در بازار گروهی از سازندگان، در تبلیغات خود سیم های آلومینیومی با پوشش مس برای سیم کشی ساختمان ها رو هدف قرار داده اند و تولید انبوه سیم های آلومینیومی را در دستور کار قرار داده اند.

ما به دلایل زیر استفاده از این نوع سیم ها در مصارف عمومی و ساختمانی را ممنوع می دانیم:

  1. غیر مجاز بودن هادی‌های آلومینیومی طبق استاندارد ملی ISIRI 1926 , ISIRI 607
  2. براساس استانداردهای هادی‌های سیم و کابل به شماره ISIRI3084 , ISIRI60228 هادی‌های آلومینیومی فقط برای کلاس 1و2 (غیرافشان) آن هم سطح مقطع 10 به بالا مجاز می‌باشد.
  3. هادی‌های آلومینیمی غیر افشان تنها در کابل‌های قدرت سنگین از ولتاژ Kv0.6/1 به بالا مجاز است.
  4. در مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان سازمان نظام مهندسی سیم و کابل‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها باید دارای هادی مسی باشند.

لازم به ذکر است که آلومینیوم به علت برخورداری از مقاومت الکتریکی بالا، احتمال خوردگی در مجاورت سایر فلزات و اکسیده شدن آن، به همراه بالا بودن ضریب انبساط خطی و احتمال خارج شدن آن از محل اتصال به علت تغییرات دمایی، سبب بروز مشکلاتی در استفاده عمده از این نوع هادی می شود.

همچنین بنابر گزارشات کمیسیون ایمینی محصولات مشتریان امریکا در فاصله سال های ده 60 و 70 میلادی، برخی از فروشندگان امریکایی از آلومینیوم در سیم کشی منازل استفاده کردند و با مشکلات زیر روبرو گشتند:

  • کشته شدن 2 نفر در سال 1974 در آتش‌سوزی منزل
  • آتش‌سوزی در شام باشگاه بورلی هیلز کنتاکی
  • مرگ یک خانواده 5 نفری شامل 3 کودک در سال 2001 در نیوجرسی

که همگی به علت سیم‌کشی آلومینیومی بودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *