تکنولوژی LED

  تکنولوژيLED

مخفف واژه Diode Light Emitted و به معناي ديود ساطع كننده نوراست.
ديودهاي ساطع‌كننده نور در واقع جزو خانواده‌ ديودها هستند كه ديودها نيز زير گروه نيمه هادي‌ها به شمار مي‌آيند.
خاصيتي كه LEDها را از ساير نيمه‌‌هادي‌ها متمايز مي‌كند اين است كه با گذرجريان از آنها مقداري انرژي به صورت نور ازآنها ساطع مي‌شود.

كارشناسان معتقدند كه گازهاي گلخانه‌اي كه مهمترين عامل توليد آنها، لامپ‌هاي معمولي يا همان لامپ‌هاي رشته‌اي است باعث بروز اين معضل شده است.
به همين دليل بسياري از كشورها، برنامه چند ساله‌اي را براي جايگزيني مدل‌هاي ديگر لامپ به جاي لامپ‌هاي رشته‌اي تدوين كرده‌اند تا شايد بتوانند در دراز مدت استفاده از لامپ‌هاي رشته‌اي و به تبع آن حرارت زمين را كاهش داده و كره زمين و ساكنانش را نجات دهند. به همين دليل استفاده از لامپ‌هاي كم مصرف، فلورسنت و… مرسوم شد و برخي كشورها مردم را ملزم به استفاده از اين لامپ‌ها كرده و حتي برنامه‌ريزي كرده تا در توليدات خود در برخي محصولات از جمله تلويزيون از لامپ‌هاي LED كه عمر بيشتري دارد و به حفظ محيط زيست كمك مي‌كند استفاده كنند.
البته ذكر اين نكته لازم است كه استفاده از لامپ‌هاي LED در توليد تلويزيون محدوديت‌هايي دارد كه يكي ازآنها محدوديت استفاده از اين تكنولوژي در سايزهاي پايين است.
اما به هر حال شركت‌هاي توليدي با درك خطر گرماي زمين، تلاش‌هاي بسياري براي دفع اين خطر كرده كه يكي از اين تلاش‌ها، كاهش استفاده از لامپ‌هاي رشته‌اي است.

LED چيست؟

LED مخفف واژه Diode Light Emitted و به معناي ديود ساطع كننده نوراست.
ديودهاي ساطع‌كننده نور در واقع جزو خانواده‌ ديودها هستند كه ديودها نيز زير گروه نيمه هادي‌ها به شمار مي‌آيند.
خاصيتي كه LEDها را از ساير نيمه‌‌هادي‌ها متمايز مي‌كند اين است كه با گذرجريان از آنها مقداري انرژي به صورت نور ازآنها ساطع مي‌شود.
LEDها تا اواخر دهه گذشته فقط مي‌توانستند سه نور آبي، سبز و قرمز توليدكنند كه اين موضوع باعث كاربرد محدود آنها بود، اما اين اواخر LEDهايي با رنگ آبي وارد بازار شده‌اند كه مي‌توانند نور سفيد با هاله‌اي از رنگ آبي توليد كنند.
به همين دليل درآينده نزديك مي‌توان شاهد استفاده از اين تكنولوژي در توليد تلويزيون و مانيتور بود.

كاربردهاي LED

LEDها كه از دهه‌هاي گذشته در الكترونيك مورد استفاده قرار مي‌گرفتند، عموما براي نمايش خاموش يا روشن بودن نمايشگرها در لوازم مولتي مديا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوي ساخته مي‌شوند كه نور را در جهت خاصي متمركز مي‌كنند و به صورت چيپ‌هاي كوچكي هستند كه معمولا داخل يك شيشه گنبدي شكل قرار مي‌گيرند و داراي سايز چوب كبريت هستند و به سختي مي‌شكنند.
طبق اعلام يك كارشناس حوزه سخت‌افزار، بزرگ‌ترين مشكل لامپ‌هاي LED رنگ آن‌ها بود. اما اكنون به آساني با تغيير در ساختار فيزيكي و مواد تشكيل‌دهنده LED، نور در رنگ‌ها و شدت‌هاي مختلف و با طول موج مشخص با رنگ كاملا خالص توليد مي‌شود.
به عبارتي LED‌ها فاقد پرتوهاي مادون قرمز و فرابنفشي هستند كه ساير صنايع روشنايي ايجاد مي‌كنند و LED‌ها به سلامت چشم و محيط آسيب نمي‌رسانند. به گفته اين كارشناس، LED‌هاي سفيد قابليت توليد همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژي بسيار كمي در مقايسه با ساير لامپ‌ها و LED‌هاي قديمي، براي توليد روشنايي استفاده مي‌كنند. به همين دليل روزبه‌روز استفاده از آن‌ها بيشتر شده است.
به گفته اين كارشناس با توجه به مزاياي استفاده از لامپ‌هاي LED پپش‌بيني مي‌شود تا كمتر از 5 سال آينده شاهد تحولات عمده‌اي در عرصه محصولات روشنايي و حتي تصويري باشيم.
لامپ‌هاي‌LED همچنين شماره‌ها را روي ساعت‌هاي ديجيتالي نشان مي‌دهند، اطلاعات را از كنترل تلويزيون مي‌فرستند و نور آن‌ها نشان مي‌دهد كه چه زماني تلويزيون روشن است.
LED‌ها همچنين تصاوير را روي تلويزيون‌هاي پلاسما نشان مي‌دهد و با توجه به مصرف پايين و شدت نور بسيار عالي در رنگ‌هاي مختلف در روشنايي و چراغ‌هاي خودرو كاربرد وسيعي دارند.
فانوس‌هاي LED نيز كه در چراغ‌هاي راهنمايي به منظور صرفه‌جويي در مصرف برق و كاهش خطاي ديد رانندگان قرار گرفته يكي ديگر از كابردهاي لامپ‌هاي LED است.
البته لامپ‌هاي LED امروزه در لپ‌تاپ‌ها نيز به كار برده مي‌شوند و باعث روشنايي و وضوح بيشتر تصوير مي‌شوند.
شركت‌هاي توليد‌كننده مانيتور نيز در اين زمينه اقداماتي كرده‌اند.

نمايشگرهاي LED

اگرچه كارشناسان معتقدند استفاده لامپ‌هاي LED نسبت به لامپ‌هاي فلورسنت و …مزاياي بيشتري دارد اما به دلايلي هنوز در بخش توليد تلويزيون و مانيتور شركت‌هاي توليد‌كننده، محصولات زيادي به بازار عرضه نكرده‌اند.
مدير فروش شركت بازرگاني ايران در اين زمينه مي‌گويد: به‌كارگيري لامپ‌هاي LED در توليد مانيتور و تلويزيون‌ باعث مي‌شود وضوح تصوير حدود 100 برابر بالاتر از LCD‌هاي معمولي شود. اما هنوز استفاده از اين لامپ‌ها در مانيتور و تلويزيون‌ چندان رايج نشده است و شركت سوني در اين زمينه تنها يك مدل تلويزيون در سايز پايين‌تر از 27 اينچ وارد بازار كشور ژاپن كرده است.
وي گفت: پيش‌بيني مي‌شود در آينده نزديك شاهد ارائه كالاهايي كه از اين لامپ‌ها بهره‌‌مند هستند باشيم. حريري، مدير فروش بخش مانيتورهاي شركت سام‌سرويس نيز گفت: تكنولوژي LED يك تكنولوژي جديد است كه هنوز در زمينه مانيتور وارد بازار داخلي نشده است و دليل اين مساله را نيز مشخص نيست. طائران‌پور، كارشناس فروش بخش مانيتورهاي شركت ماديران نيز گفت: استفاده از لامپ‌هاي LED در توليد مانيتورهاي اين شركت هنوز آغاز نشده است.
وي افزود: به دليل اينكه لامپ‌هاي LED نمي‌توانند نور سفيد خالص توليد كنند استفاده از اين تكنولوژي در توليد مانيتور با اختلال روبه‌رو شده است.
مديرفروش شركت ايران نارا؛ عرضه‌كننده مانيتورهاي BENQ نيز از عدم استفاده از لامپ‌هاي LED در توليد مانيتورهاي اين شركت خبر داد و گفت: مانيتورهاي LED حتي در سطح جهاني نيز در بازار موجود نيستند.
مدير بخش بازرگاني شركت تاتونگ عرضه‌كننده مانيتورهاي زيراكس و ETIG نيز گفته همكاران خود در ساير شركت‌ها را تائيد كرد و گفت: لامپ‌هاي LED نسبت به لامپ‌هاي فلورسنت و … كه در توليد مانيتور به كار مي‌روند بزرگ‌تر هستند و كاربرد چنداني در توليد مانيتور ندارند.
به گفته وي، از اين لامپ‌ها در ساخت تابلوهاي تبليغاتي لامپي كه در سطح شهر موجود است استفاده مي‌شود و مانيتوري كه از لامپ‌هاي LED در ساخت آنها استفاده شده باشد وجود ندارد.
در بين كارشناسان و مديران شركت‌هاي عرضه‌كننده مانيتور و تلويزيون تنها مدير فروش شركت اپل ايران از توليد يك مانيتور كه در ساخت آن از لامپ LED استفاده شده است خبر داد.
به گفته وي، مانيتور 24 اينچ LED اپل به تازگي وارد بازار جهاني شده است و هنوز ميهمان بازار ايران نشده است.
بكائي گفت: LED، يك تكنولوژي جديد است كه از نظر كارايي تفاوت چنداني با تكنولوژي سابق مانيتورها ندارد و مزيت مهم آن برگشت‌پذيري به چرخه طبيعت است.
وي افزود: اپل به منظور حمايت از محيط‌زيست، قصد دارد از موادي در توليد كالاهاي خود استفاده كند كه به طبيعت برگشت‌پذير هستند. به همين منظور به جاي استفاده از پلاستيك در توليد محصولاتش از آلومينيوم و تيتانيوم استفاده مي‌كند و در توليد مانيتورهايش نيز قصد دارد از لامپ‌هاي LED استفاده كند.
به گفته مدير فروش شركت اپل ايران، مانيتورهايي كه از لامپ‌هاي LED در توليد آنها استفاده مي‌شود نسبت به ساير مانيتورها گران‌تر هستند. اما اپل قيمت‌هاي خود را ثابت نگه داشته است.