انواع کابلهای زیرمجموعه کواکسیال

فیبر نوری

شبکه‌ی فیبر نوری به‌جای سیم‌ و کابل فلزی عایق با استفاده از  رشته‌ای از تارهای شیشه‌ای و پالس‌های نوری کار می‌کند. این نوع سیم‌ و کابل شبکه با این که از جنس شیشه است قابلیت خم شدن دارد. فیبر نوری به ویژه در شبکه‌ی گسترده یا WAN که نیاز به به کشیدن سیم‌ و کابل زیر زمینی دارد یا بیرون از ساختمان برای مسافت‌های طولانی و هم‌چنین در ساختمان‌های اداری که حجم بالایی از ترافیک ارتباطی دارند بسیار مفید است.

دو نوع اصلی کابل‌های فیبر نوری عبارتند از کابل‌های تک حالتی و کابل‌های چند حالتی. شبکه‌های ارتباطی راه دور به خاطر ظرفیت پهنای باند بالا بیشتر از سیم و کابل‌های تک حالتی فیبر نوری استفاده می‌کنند؛ در حالی که شبکه‌های محلی از سیم‌ و کابل چند حالتی به خاطر قیمت پایین‌تر آن بهره می‌گیرند.

download (12)

کابل‌ USB

بیشتر کابل‌های USB  به جای این‌که یک کامپیوتر را به کامپیوتر دیگر وصل کنند، آن را به یک دستگاه جانبی مثل صفحه کلید یا موس متصل می‌کنند. اما آداپتورهای شبکه‌ای ویژه‌ای که گاهی اوقات دانگل هم نامیده می‌شوند، امکان اتصال غیر مستقیم یک کابل اترنت به درگاه USB را فراهم می‌کنند. کابل‌های USB شامل سیم کشی جفت پیچ خورده می‌‌شود.

کابل‌ کراس اور

کابل‌های نال مودم یک مثال از انواع کابل کراس اور هستند. کابل کراس اور دو دستگاه شبکه از یک نوع مثل دو سوییچ کامپیوترهای خانگی را به هم متصل می‌کند.

استفاده از کابل‌های کراس اور اترنت در شبکه‌های قدیمی خانگی رواج زیادی داشت که در آن‌ها دو کامپیوتر خانگی مستقیما به هم تصل می‌شدند. ظاهر کابل‌ها کراس اور اترنت شبیه کابل‌های معمولی است، تنها تفاوت ظاهری آن‌ها ترتیب رنگ‌های سیم‌های داخل کابل است. به همین دلیل تولیدکنندگان علامت‌های خاص روی کابل‌های کراس اور ایجاد می‌کنند. البته امروزه بیشتر شبکه‌های خانگی از روتر‌هایی بهره می‌برند که توانایی کراس اور دارند و دیگر نیاز به این کابل‌ها نیست

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *